Kviečiame į 88-ąjį Jurgio Mačiūno gimtadienį!

Kauno paveikslų galerija

Lapkričio 8 d., penktadienį, 17 val. kviečiame į 88-ąjį Jurgio Mačiūno gimtadienį!

Ateidami į šventę nepamirškite dovanų – konservų dėžutės, o mes nepamiršime apdovanoti jūsų.

17.30 val. nepraleiskite progos sudalyvauti Česlovo Lukensko performanse „Dadasklaida funky jazz stiliuje“. Menininko poeziją skaitys robotė ir robotas, o jiems pritars pats autorius ne tik žodžiu, bet ir muzikavimu, kviesdamas visus prisijungti.

Renginio metu veiks atnaujinta japonų kilmės Vokietijoje gyvenančios fluxus menininkės Takako Saito 2002 m. galerijai padovanota instaliacija „ Takako‘s do it yourself shop „You + ME“ – parduotuvėlė „Aš ir tu“, kviečianti susikurti savo kūrinį, sekant menininkės instrukcijomis, ir parsinešti jį namo.

Takako Saito (g. 1929) nuo 1963 m. iki 1968 m. gyveno Niujorke, kur Ay-O supažindino ją su J. Mačiūnu. Jie drauge kūrė įvairiausias šachmatų versijas: garso, kvapų, skysčių, šlifuotuvų, prieskonių… Diktatoriškasis Mačiūnas griežtai uždraudė menininkams pasirašinėti kūrinius, tad ir visas šachmatų idėjas bei autorystę menininkė atidavė Mačiūnui. Tiesa, vėliau ji visiškai nepaisė šių idėjų ir savo kūrinius pasirašinėjo ir prašo, kad tai darytų ir kiti menininkai ar „kioskelio“ lankytojai.

2002 m. Saulius Valius pakvietė menininkę atvykti į Kauną. Čia ji surengė didžiulę personalinę parodą, pristatydama įvairiausias „parduotuvėles“ („Takako Saito Shops“). Galerijoje įrengė ir padovanojo dvi instaliacijas: „Takako Saito You + Me Shop“ ir „Manomano Theatre“. (Manomano – nieko nereiškiantis žodis, menininkė transformavo angliško žodžio „money“ skambesį ir buvo maloniai nustebusi, kad yra lietuviškas žodis „mano“). Galerijoje įrengta instaliacija „Takako Saito You + Me“ – meno krautuvėlė – „pasidaryk pats“ – veikė keletą metų, vėliau dėl techninių problemų buvo išmontuota.

Takako Saito kūrybos principas – sudėlioti daugybę mažų daiktų į „kioskelius“. Autorė kruopščiai atrenka daiktus ir dėlioja juos nepaprastai kantriai, kruopščiai, pasinerdama į vaikišką džiaugsmą konstruoti ir fantazuoti. Takako Saito kūrybos principas – tvarumas, ji niekada neišmeta apelsinų ar avokado žievelių, stengiasi vaisius nulupti labai atsargiai, kad išdžiovinus liktų „dubenėlis“, kurį galima panaudoti kūrybai. Daugybėje medinių dėžučių išrikiuoti kasdieniai daiktai, gamtos dovanos, išmetamos kolekcijos (akmenukų, kriauklių ar pan.) – gali virsti meno kūriniu, kurį įkvepia Takako Saito idėjos. „Kiekvienas yra menininkas“ – teigė Josephas Beuysas (Joseph Beuys 1921–1986), o Takako Saito kviečia visus būti menininkais, sukurti savo vienintelį, unikalų ir nepakartojamą kūrinį.

III galerijos aukšte veiks fluxus pašto menas ir kitos fluxus veiklos. Muziejaus edukatoriai mielai jums papasakos, kaip kuriami fluxus objektai bei fluxus įvykiai.

18.30 val. visus pakviesime į ekskursiją fluxus kabinete su kuratore Egle Komkaite.

Nepamirškite, kad gimtadienio nebūna be torto ir linksmybių!

Jurgis Mačiūnas (George Maciunas) gimė 1931 m. lapkričio 8 d. Kaune. Vėliau atsidūrė Vakaruose, ten įkūrė bei suformavo fluxus judėjimą. Fluxus stipriai paveikė ar net tiesiogiai pradėjo konceptualųjį meną, pašto, politinį meną, masinį meną, minimalizmą, naująją muziką, performansus. Jurgis Mačiūnas manė, kad fluxus judėjimas turi laikinai atlikti pedagoginę funkciją: parodyti, kad bet kas gali tapti menu, kad menas yra prieinamas visiems ir visų kuriamas, menas neturi prekinės ar institucinės vertės, menas yra paprastas, natūralus, žaismingas, linksmas, nepretenzingas.