Renginiai skirti Lietuvių kalbos dienoms 2020

J. Zikaro memorialiniai namai, M. Žilinsko dailės galerija, L. Truikio ir M. Rakauskaitės memorialiniai namai, A. ir P. Galaunių namai

Nešdama svarbią lietuvių kalbos skleidimo misiją, jau penktą kartą, Valstybinė lietuvių kalbos komisija kartu su Lietuvos įstaigomis, visuomeninėmis organizacijomis ir lietuvių bendruomenėmis užsienyje kviečia susitikti Lietuvių kalbos dienų renginiuose.

J. Zikaro memorialiniuose namuose
vasario 18, 25, kovo 3, 10 dienomis 13 val. ekskursija „J. Zikaras. Viskas, mano Tėvyne, vardan Tavęs“. Esate kviečiami į ypatingus namus, kuriuose būsite supažindinami su žmogaus, spinduliavusiu kūrybos šviesą, atsidavimą savo mokiniams ir meilę Tėvynei, gyvenimu. Išgirsite apie dvi ypatingas moteris, be kurių nebūtų išlikęs šis vienas autentiškiausių Žaliakalnio namukų, tapęs pagarbos ženklu mūsų „Laisvės“ kūrėjui, I-osios nepriklausomybės monetų autoriui, ugdžiusiam savo vaikuose didelę pagarbą žmonėms – Juozui Zikarui.
Registracija: 8 37 22 32 05

Kovo 7 d. 11 val. edukacinis renginys „Knygnešio diena“. Gyvename nepriklausomoje Lietuvoje, kai esame laisvi mąstyti, dalintis mintimis, kelti mums rūpimus klausimus. Kartu tai metas, kai vis dažniau ir garsiau kalbame apie tai, kaip svarbu, kad jaunoji karta, kuriai priklausys mūsų valstybės ateitis, savo kasdieninėse mintyse ir veiksmuose rastų vietos istorinei ir gyvajai Lietuvai. Knygnešio dienos proga kviečiame pasikalbėti apie pilietiškumo ugdymą, savojo krašto pažinimą, tradicijų puoselėjimą, knygos vertę. Apie žmones, kurie rizikuodami viskuo, ką brangiausio turi, išsaugojo lietuvišką žodį. Edukacinio renginio metu turėsite galimybę išbandyti rašymą žąsies plunksna, pamatyti ir išgirsti pasakojimą apie J. Zikaro kurtas skulptūras, atrasti senąsias knygas, įsijausti į žaidimą „Knygnešiai ir žandarai“.
Registracija: 8 37 22 32 05

M. Žilinsko dailės galerijoje
vasario 19, 26 d. ir kovo 4 d. 13. 00 val. pažinkite pasaulį per autorinę, lietuvių rašytojų ir dailininkų sukurtą knygą. Ilgiausiai išsilaikiusi knygos ženklų rūšis, pasirodžiusi XV a. pabaigoje – ekslibrisai. Tai – ne tik leidinio savininko ženklas, bet ir meno kūrinys, atspindintis knygos savininko asmenybę. Renginio metu M. Žilinsko dailės galerijoje bus rodomas video filmas apie žymius lietuvių knygų iliustratorius, skaitysime ištraukas iš mėgstamų knygų, kursime asmeninį ekslibrisą, kurį parsinešus į namus bus galima įklijuoti į mėgstamiausią knygą.
Registracija: 8 37 322549

L. Truikio ir M. Rakauskaitės memorialiniuose namuose
vasario 20, 27, kovo 5 dienomis 13 val. edukacija suaugusiems „Prietemų pasakojimai“. Kviečiame pasiklausyti pasakojimų apie vidine elegancija Kauną stebinusią menininkų porą ir savitą jų pasaulėžiūrą bei gyvenimo būdą. Apžiūrėti jų rūpestingai sukauptą Rytų ir senosios Lietuvos meno kolekciją, asmeninius daiktus, autentiškas tarpukario interjero detales ir pro langus atsiveriančią miesto panoramą. Vėliau susėdę vaišinsitės arbata ir klausydamiesi kanklių muzikos kartu dainuosite liaudies dainas. Liudas Truikys sakydavo, jog tik pažinę savąsias šaknis, galėsime į savo šakų vainiką skiepyti kitų kultūrų šakas.
Norėdami išsaugoti autentišką aplinką ir gerbdami šių namų tradicijas atvykus prašome nusiauti batus. Pasirūpinkite šiltesnėmis kojinėmis ar šlepetėmis!
Registracija: 8 37 229967; truikionamai@ciurlionis.lt

A. ir P. Galaunių namuose
vasario 21, 28, kovo 6 dienomis 13 val. ekskursija „Asmenybių šviesoje“. Kviečia apsilankyti pirmojo ir ilgamečio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Pauliaus Galaunės ir jo žmonos operos solistės Adelės Galaunienės namuose. Ekskursijoje „Asmenybių šviesoje” bus pasakojama apie Adelės Galaunienės indėlį organizuojant Operos vaidyklą, apie intensyvų darbą scenoje ir sukurtus vaidmenis, apie Pauliaus Galaunės muziejinę, pedagoginę, menotyrinę veiklą, kolekcijas, laisvalaikio pomėgius. Aplankysite Nepriklausomybės akto signataro Kazio Bizausko, gyvenusio A. ir P. Galaunių namo II aukšte, memorialinę ekspoziciją, o besidominčius mada kviesime apžiūrėti atnaujintą parodą „Kasdienybės geometrija. Apie rėdymosi meną tarpukariu“, kurioje apie tai kas, ką ir kaip dėvėjo Laikinojoje sostinėje.
Registracija: 8 37 79 89 95

Ekskursijų kaina:
5 Eur – suaugusiems
2,5 Eur – studentams, mokiniams ir senjorams

Edukacijų kaina:
5 Eur – suaugusiems, studentams
3 Eur – senjorams, vaikams