Gerardo Raito Šatūno vitražų paroda „Ezoterika“

V. K. Jonyno galerija
Gerardas Raitas Šatūnas „Ąžuolas“

Intriguojantis parodos pavadinimas lankytojus nukelia į mistinį ir mitologinį pasaulius. Žodis ezoterika kilęs iš graikų kalbos ἐσωτερικός (esôterikos), kaip žodžio ἐσω (esô) išvestinė sąvoka, reiškianti „susijęs su tuo, kas yra viduje, kas yra slapta, mistiška“. Ezoterinės žinios buvo prieinamos tik siauram atsidavusiųjų ratui arba specialiai išmokytiems asmenims. Menininkas Gerardas Raitas Šatūnas, pristatydamas vitražų parodą, simboliškai pakviečia į savo paslaptingą kūrybinį pasaulį, į pažintį su jau primiršta ir parodinėse salėse reta monumentaliosios dekoratyvinės tapybos rūšimi – vitražu.

Parodoje eksponuojami nedidelio formato kūriniai, preciziškai sukomponuoti iš įvairiaspalvių stiklo gabalėlių, sutvirtintų švino karkasu. Apvaliuose meno kūriniuose susijungia dvi medžiagos: stiklas ir metalas. Trapumas ir tvirtumas, laikinumas ir ilgaamžiškumas. Tapybiški figūriniai, astrologiniai motyvai apipinami abstrakčiomis ryškiaspalvėmis geometrinėmis formomis. Nesudėtingų kompozicijų vitražo kūriniai pilni užkoduotų simbolinių prasmių. Kūriniai ne iš karto atsiveria žiūrovui, reikia ypatingo susikaupimo, simbolių prasmių perpratimo.

Menininkas Gerardas Raitas Šatūnas specializuojasi ir kuria vitražo srityje. Jo teigimu, vitražo technika yra pakankamai sunki ir nenuspėjama, o šiais laikais – reta ir nepelnytai užmiršta.

Gerardas Raitas Šatūnas baigė Talino dailės akademiją. Menininkas savo kūrybą pristatė Estijos, Rusijos, Švedijos, Belgijos, Danijos ir Nyderlandų parodų salėse. Šiuo metu gyvena ir kuria Druskininkuose.