Algimanto Švėgždos pastelių paroda

M. K. Čiurlionio namai-muziejus
A. Švėgžda. Medžiai už vienuolyno sienos iš ciklo Liškiavos vienuolyno ansamblis. 1994

Algimanto Švėgždos (1941–1996) pastelių paroda, skirta 80-osioms gimimo metinėms paminėti.

Minint 80-ąsias Algimanto Švėgždos gimimo metines, dalinamės brangia dovana, 1995 m. dailininko padovanota Druskininkų M. K. Čiurlionio namams-muziejui. Tai 20 pastelių, kurios buvo sukurtos M. K. Čiurlionio 120-osioms gimimo metinėms.

Parodoje eksponuojami: triptikas „Raigardas“, fragmentai iš ciklų „Čiurlionio obelys“, „Liškiavos bažnyčios ansamblis“. Meistriškos, dvasingos, pilnos gyvybės A. Švėgždos pastelės, spinduliuodamos ramybe, pirmaprade pasaulio harmonija, leidžia naujai pamatyti pažįstamas vietas, geriau suprasti save, suvokti gėrį ir tai, kas tikra. Šie impulsyvūs, nuotaikingi, kameriniai darbai išsamiai papildė muziejaus rinkinius.

A. Švėgžda. Jaunas sodas vakaro saulėje iš ciklo Čiurlionio obelys. 1994

A. Švėgžda gimė 1944 m. Kelmėje. Dailės mokėsi Vilniaus dailės institute. Pagrindines jėgas skyrė tapybai, rengė parodas, dalyvavo diskusijose, eksperimentavo. A. Švėgždai gyvenant Vokietijoje, darbuose atsirado naujas požiūris į pasaulį ir jo reiškinius. Gilinimasis į aplinką ir Rytų filosofiją, kino Lao Tze pamokymai, asmeniniai išgyvenimai inspiravo netikėtu rakursu suformuotą vaizdinį pasaulį, persipynusį su klasikiniu formų užbaigtumu ir savita vidine samprata. Tapybą ant drobės, kartono pakeitė pastelė, akvarelė, plunksna, pieštukas, plonas teptukas ar net pagaliukas, kitos grafinės technikos (litografija, ofortas). Tarsi nauju žvilgsniu pažvelgta į gamtos motyvus, kurie, pakylėti iki filosofinio apibendrinimo, dažnai įgauna simbolinę prasmę. Vėlyvojoje dailininko kūryboje ypač svarbią vietą užima M. K. Čiurlionio asmenybė ir jo panteistinės idėjos (atida gamtai, jos sudvasinimas, siekis aprėpti kosmines vibracijas ir dėsnius, drąsa būti sentimentaliam). Peizažinėse kompozicijose, atliktose pastele, akvarele, išryškėja konkretus ir kartu sudvasintas gamtos vaizdas, lakoniškose kompozicijose meistriškai jungiamas linijos lengvumas su virpančiais šviesotamsos niuansais, sukuriančiais atitinkamą reginio nuotaiką.