M. K. Čiurlionio namų-muziejaus ekspozicija

M. K. Čiurlionio namai-muziejus
M. K. Čiurlionio namai-muziejus

1896 m. M. K. Čiurlionio tėvai, pasiskolinę pinigų įsigijo du rąstinius pastatus. Išorės apdaila buvo parinkta būdinga tam laikotarpiui – apkalimas lentomis. Kiek didesnio antrojo namo (įsigijimo metu buvęs ūkinis pastatas) sienas išbalino ir pertvarkė vidaus erdves į verandą, svetainę, kambarį tėvams ir mažiausiems vaikams, bei virtuvę.

Ekspozicijos pradžia – prieškambaris ir virtuvė. Iš prieškambario įėjimas į tėvų kambarį. Šiame kambaryje eksponuojamos Rembranto "Dovydas ir Ūrija“ ir M. K. Čiurlionio „Angelas“ reprodukcijos.

Sekantis kambarys – svetainė. Čia autentiškas instrumentas, kuriuo grojo vaikai - fisharmonija. Kambaryje eksponuojami Leonardo da Vinci kūrinio „Paskutinė vakarienė“ detalės reprodukcija, medžio raižinys „Nukryžiuotasis“ (liaudies menas). Ekspoziciją papildė pianinas, prie instrumento eksponuojama M. K. Čiurlionio paveikslo reprodukcija „Kristus Alyvų kalne“ (1909 m. drobė, aliejus). Rojalis skirtas koncertams, rengiamiems muziejuje nuo 1965 m. Šalia rojalio kabo M. K. Čiurlionio paveikslo reprodukcija „Šv. Rokas“ (1907 m. drobė, aliejus).

Ekspoziciją užbaigia veranda, kurioje vasaromis įrengdavo papildomą kambarį. Ant stalo ir lovos eksponuojami traukinio bilietų ir traukinių tvarkaraščių kopijos iš Geležinkelių muziejaus fondo. Taip pat pateiktas Čiurlionių šeimos gyvenamojo namo interjero planas (iš Valerijos Čiurlionytės-Karužienės atsiminimų).

Antrame name, įsikūrus Čiurlionių šeimai, buvo du kambariai, virtuvė ir M. K. Čiurlionio darbo kambarys, esantis priešais įėjimą. Vasarą, kartu su baldais, tėvai namą išnuomodavo turistams, siekdami grąžinti paskolą.

Šiame name paruošus ekspoziciją, 1963 m. birželio 16 d. buvo atidarytas M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus. Atkurtą interjero ekspoziciją sudaro trys patalpos: virtuvė, erdvus kambarys ir M. K. Čiurlionio dirbtuvė. Dirbtuvėje yra keli menininkui priklausę daiktai – dažų lagaminėlis ir molbertas; virš stalo – motinos Adelės Radmanaitės-Čiurlionienės ir žmonos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės fotografijos.

Dešinėje pusėje esantis erdvesnis kambarys yra sujungtas iš buvusių dviejų. Kambaryje eksponuojama M. K. Čiurlionio paveikslo „Kristus“ (1905 m. drobė, aliejus) reprodukcija, interjerą puošia motinos siuvinėtas rankdarbis „Madona su kūdikiu“.

Ekspoziciją papildo prof. Jadvygos Čiurlionytės knygos, padovanotos muziejui, su žymių kompozitorių muzikos kūriniais ir iš Lenkijos atgabentas pianinas, kuriuo menininkas grojo studijuodamas Varšuvos Muzikos institute.