parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu
Gegužės 15 d., ketvirtadienį, 15 val. kviečiame į parodos „Lietuvių raštai ir simboliai“ atidarymą.
Paroda „Lietuvių raštai ir simboliai“ skirta dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms paminėti. Neatsitiktinai dailės darbų kūrėjų žvilgsnis krypsta į būtent M. K. Čiurlioniui aktualias kūrybos temas: lietuvių raštus, simbolius bei liaudies kūrybą. Tapybos ir grafikos darbai liudija meilę Lietuvai ir dėmesį baltų etninei kultūrai.
Parodoje pristatomi jungtinio projekto „Socialinis receptas“ ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus projekto „Vitaminas M“ dailės užsiėmimų metu lankytojų sukurti dailės darbai. „Socialinio recepto“ iniciatyva skirta senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims, siekiant stiprinti jų psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą per jų įtraukimą į ilgalaikes nemokamas kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ar kitas bendruomenėje ir savivaldybėje prieinamas veiklas. Darbai užgimė kaip moterų grupės dailės bei meno istorijos užsiėmimų ir širdingų pokalbių rezultatas.
Eksponuojamuose dailės darbuose varijuoja abstrakcijos, peizažų motyvai, gamtovaizdžiai, atskleidžiantys įvairias bendražmogiškas patirtis, emocijas: meilę, ilgesį, ramybę ir t.t. Darbuose pagrindinį vaidmenį atlieka asmeninė emocija, atsiverianti per gaivališkus gyvybės medžių, gėlių motyvus, žydėjimą, savitą spalvinę koloristiką ir abstraktyvų gamtos grožį. Gyvybės medis yra vienas iš seniausių tradicinių simbolių pasaulio tautų mitologijoje, o jo simbolio prasmė – neišsenkama žmogaus gamtos ir kosmoso gyvybinė energija. Taip pat matomos juostų kompozicijos, į kurias įpinami baltų ženklai. Sukurtuose darbuose taip pat išvystame verpstes ir prieverpstes, kurios išmargintos žemės, žvaigždžių, visatos, erdvės, dangaus, saulės, mėnulio ženklais. Šiuose dailės darbuose susijungia keturios stichijos: vanduo, ugnis, oras ir žemė.
Dailės užsiėmimai vyksta dailės studijoje, kuriai vadovauja nepailstanti muziejaus edukatorė, dailininkė ir įkvėpėja Nijolė Jurkuvienė. Čia moterys piešia, tapo, mokosi batikos technikos. Studijos vadovė Nijolė supažindina su lietuvių liaudies meno šaltiniu ir stiprybe – senaisiais raštais, pasakoja apie Lietuvos muziejininkystės kūrėjus bei menininkus.
Parodos organizatorius: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.
Parodos vadovė ir kuratorė – Nijolė Jurkuvienė.
Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis.
Parodos partneris: Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
Paroda veikia: 2025 05 15 – 05 29