nemokamai
2025 m. Valstybinė lietuvių kalbos komisija jau dešimtą kartą organizuoja Lietuvių kalbos dienas, skirtas lietuvių kalbos puoselėjimui ir sklaidai didinti. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus jungiasi prie šios svarbios iniciatyvos ir siūlo unikalią galimybę dalyvauti ekskursijose bei edukaciniuose užsiėmimuose, kurie padės dar giliau pažinti lietuvių kalbos istoriją, raidą ir reikšmę. Laukiame jūsų apsilankymo, kad kartu galėtume patirti lietuvių kalbos grožį ir svarbą!
Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune
Vasario 11 d. 16.30 val.
Teminė ekskursija „Lietuviškumo simboliai M. K. Čiurlionio kūryboje“.
Šioje ekskursijoje kviečiame leistis į įkvepiančią kelionę per garsaus Lietuvos menininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio kūrybą, kurioje atsiskleidžia unikalūs lietuviškumo simboliai. Drauge tyrinėsime, kaip Čiurlionio paveiksluose, muzikos kūriniuose ir literatūriniuose tekstuose atgyja Lietuvos gamtos grožis, tautos mitologija ir jos reikšmė tautiečiams.
Ekskursijos metu sužinosite, kaip Čiurlionis meno galia prisidėjo prie tautinio atgimimo ir ką jam reiškė būti lietuviu! Tai puiki galimybė giliau pažinti Čiurlionio pasaulį ir atrasti jo kūrybos ryšį su mūsų tautos tapatybe.
Vasario 18 d. 10 val.
Edukacinis užsiėmimas „Kaip Kastukas lietuvių kalbos mokėsi?“
Apžvelgsime į M. K. Čiurlionio kelionę mokantis lietuvių kalbos ir Sofijos Kymantaitės indėlį puoselėjant tautinį sąmoningumą. Aptarsime lietuvių spaudos draudimo laikotarpį, Sofijos mokytojus ir veiklą, taip pat Čiurlionio laiškus bei kalbos ypatumus. Dalyviai analizuos autentiškus tekstus, diskutuos apie kalbos svarbą bei kurs savo interpretacijas, susiedami istorinius faktus su kūrybine išraiška. Tai unikali galimybė atrasti lietuvių kalbos grožį ir istoriją!
Vasario 25 d. 10 val.
Edukacinis užsiėmimas „Lietuviškų žodžių reikšmės ir sandaros: įkvėpta Čiurlionio kūrybos.“
Šios edukacijos tikslas – atskleisti lietuviškų žodžių gilumą, jų senovines simbolines reikšmes ir struktūrą, remiantis M. K. Čiurlionio kūryba. Dalyviai bus kviečiami analizuoti tokius terminus kaip „Vytis“, „Perkūnas“, „Bičiulystė“ ir t. t., atkreipiant dėmesį į jų darybą, skambesį ir istorinį-kultūrinį kontekstą bei... grožį! Sudominsime tiek kalbininkus, tiek atsidavusius piliečius, mylinčius ir gerbiančius savo kraštą.
Kovo 5 d. 11.30 val.
Edukacinis užsiėmimas „Lietuviškumo samprata M. K. Čiurlionio kūryboje“
Ar kada susimąstėte, ką pasakoja M. K. Čiurlionio paveikslų pavadinimai? Kokį ryšį jie turi su lietuvių kalba, kultūra ir tautiškumu? Užsiėmimo metu gilinsimės į M. K. Čiurlionio kūrybą ir pavadinimų simboliką jo darbuose.
Kovo 12 d. 11.30 val.
Edukacinis užsiėmimas „Senoviški žodžiai ir posakiai“
Visos tautos savo kalboje turi tokių posakių, kuriuos išgirdus dabar reikia rimtai pasukti galvą, ką jie reiškia. Kviečiame į užsiėmimą, kuriame bandysime išsiaiškinti, ką ir kaip senoliai kalbėjo.
Kauno paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune
Vasario 14 d. 10 val.
Edukacinis užsiėmimas „Senele, pasek man pasaką iš savo vaikystės!“.
Ar kada nors pagalvojai, ką skaitė tavo tėvai ir seneliai? Susipažinkime su jų skaitytomis knygelėmis kartu! Užsiėmimo metu skaitysime ištraukas iš kadaise vaikų numylėtų leidinių ir susipažinsime su gauruotais žaisliukais, kuriuos apsikabinę mažyliai prieš miegą klausydavosi nuotaikingų istorijų.
Vasario 21 d. 10 val. VIETŲ NEBĖRA
Edukacinis užsiėmimas „Paseksiu pasaką pasakiškoje kavinėje...“.
Ar mėgsti pasakaites? Ar daug galėtum jų pasekti? Visus pasakų mėgėjus kviečiame į magiškiausią kavinę, kadaise egzistavusią Kaune, pasiklausyti nuotykių kupinų istorijų apie Sigutę, nykštukus, vilką su meška bei kitus veikėjus.
Galaunių namuose-muziejuje, Vydūno alėja 2, Kaune
Vasario 13 d. 17 val.
Kūrybinio rašymo dirbtuvės „Kazimieras Bizauskas: nejaugi nieko nežinom?”
Vardas, rodos, girdėtas tik istorikams, nesudomina ir vėl praslysta pro mūsų ausis. Tačiau mes galime tai pakeisti! Ir nežinomas vardas taps jums žinomas: diplomato, švietimo ministro, ateitininko, lietuvių kalbos mokytojo vardas. Žmogaus, aistringai mėgusio rašyti, redagavusio, rašiusio straipsnius, būrusio aplink spaudą bendraminčius. Kaip dar geriau pagerbti lietuvių kalbos grožį ir šio asmens gyvenimą, jei ne rašant? Kviečiame į kūrybinio rašymo dirbtuves Galaunių namuose, kur susipažinsime su šios asmenybės istorijos vingiais bei patys išbandysim savąsias „plunksnas“!
Vasario 20 d. 17 val.
Ekskursija „Į knygas žiūrėti su meile gali tik keistuoliai”
Ką mums reiškia skaityti lietuvišką žodį iš tikros, sunkiasvorės knygos? Kas išvis yra knyga – ar informacijos šaltinis, skaitmeniniame amžiuje greit prapulsiantis, ar visgi meno kūrinys, su aistra ir polėkiu kuriamas, ir vėliau – su tuo pačiu atidumu skaitomas, saugomas, gerbiamas? Į šį klausimą bibliofilas Paulius Galaunė vienareikšmiškai, ugningai atsakytų: gi meno kūrinys! Ar jūs su tuo sutiktumėte? Ekskursijai su integruota diskusija (o gal ginču?) kviečiame apsilankyti Galaunių namuose-muziejuje, kur sužinosit, kaip knygos kultūrą plėtojo rimti žmonės tarpukario Lietuvoje ir kaip jiems sekėsi „kelti tą knygos kultūrą“ visuomenės akyse.
Vasario 27 d. 17 val.
Kūrybinės dirbtuvės „O kažkada jis net lietuviškai nemokėjo!”
Ilgas kelias, iki kol lietuviškumą savyje atrandame taip, kad suskambėtų! Sulietuvinti savo pavardę, pagaliau išmokti taisyklingai rašyti lietuvių kalba garsusis P. Galaunė siekė pats – ir vėliau visą gyvenimą dirbo dėl Lietuvos kultūros labo. Mokslininkas bei pedagogas, menininkas – įdomi asmenybė, apie kurią retas žino pakankamai! Pasisemti įkvėpimo kurti vardan didesnės savo tautos gerovės ateikite į Galaunių namus-muziejų, kuriame ne tik apeisime tarpukario interjerus, bet ir prisiliesime prie šios asmenybės mylėtos meno rūšies – linoraižinio: kviesime sukurti knygos ženklą, skirtą ryžtingajam P. Galaunei.
Renginiai vieši, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.