IEVOS BALČIŪNĖS KNYGOS „AUGINTINIAI. ATSIKRATYMAS VAIKAIS SOVIETMEČIO LIETUVOJE“ PRISTATYMAS

Kauno paveikslų galerija
Kauno paveikslų galerija
Kaina:
nemokamai

Vasario 13 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į Ievos Balčiūnės knygos „Augintiniai. Atsikratymas vaikais sovietmečio Lietuvoje“ pristatymą.

Pirmasis parodos „Pasaka“. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“ programos renginys vyks ypatingoje parodos erdvėje – vaikų darželio miegamąjį imituojančioje „Pietų miego“ salėje.

Dr. Ieva Balčiūnė yra parodos bendradarbė – jos kuruotas „Našlaičių kambarys“ liudija apie vaikystę, nemačiusią pasakiškų vitražų ir neragavusią kavinės meniu. Apie knygoje ir parodoje atveriamą tamsiąją vaikystės pusę kalbės knygos autorė ir istorikas Dangiras Mačiulis, pokalbį moderuos Auksė Petrulienė.

Augintiniai – tai ne naminiai gyvūnėliai. Taip vadinti vaikai, kurie buvo palikti ar apleisti artimiausiųjų, taip pat ir tie, kurie niekada neužaugo. Šis dviprasmiškas pavadinimas neatsitiktinis – jis nurodo santykio su gyvybe bei silpniausiaisiais nesuderinamumą, kuriam apibūdinti augintinio metafora, rodos, tinka labiausiai.

Dr. Ieva Balčiūnė bene pirmą kartą Lietuvos istoriografijoje drąsiai ir kompleksiškai atsigręžia į slepiamą, ignoruojamą, nematomą ir neretai pamirštamą šeimos gyvenimo pusę – sprendimą apleisti, atskirti, panaikinti vaikus. Knygoje atskleidžiamas tyrimas, kuris išryškina sprendimo prielaidas, situacijas ir tuos, kurie tokiu būdu sprendė asmenines, šeimos, visuomenės ar valstybės problemas. Svarbiausia šio tyrimo aplinkybė yra sovietinis režimas Lietuvoje, tad pasakojimas apima 1944–1990 metus. Pasitelkus daugybę šaltinių – sovietmečio publicistiką, sakytinius liudijimus, spausdintus prisiminimus, įvairių institucijų dokumentus, atveriamas nevienareikšmis laikmečio visuomenės pjūvis.

Apie renginio dalyvius:
Ieva Balčiūnė – humanitarinių mokslų daktarė, istorikė, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto dėstytoja. Tyrimų sritis – XX a. Rytų ir Vidurio Europos socialinė ir kultūros istorija, moterų, vaikų ir vaikystės studijos.

Dangiras Mačiulis – humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos istorijos instituto mokslininkas. Tiria XX a. Lietuvos kultūros istoriją, valstybės kultūros politiką, Lietuvos visuomenę XX a. pirmojoje pusėje, kolektyvinę atmintį ir atminties kultūrą Lietuvoje.

Auksė Petrulienė – parodos kuratorė, menininkė, bendruomenių platformos „Mažosios istorijos“ įkūrėja ir kuratorė.

Knygą išleido leidykla „Aukso žuvys“.

Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.