GELTONA MOTERIS. ANTANO SAMUOLIO (1899–1942) RETROSPEKTYVA IR INSPIRACIJOS

M. K. Čiurlionio dailės muziejus
M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Paroda „Geltona moteris. Antano Samuolio (1899–1942) retrospektyva ir inspiracijos“, skirta Samuolio 125-osioms gimimo metinėms.

Tokia išsami paroda, skirta vieno žymiausių Lietuvos XX a. pradžios menininkui Antanui Samuoliui, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje rengiama po 25 metų pertraukos. Savo apimtimi ir kūrinių skaičiumi ji, ko gero, neprilygsta iki tol buvusioms apžvalginėms Samuolio parodoms. Joje eksponuojami 45 Samuolio kūriniai, surinkti iš įvairių muziejų bei privačių kolekcijų. Parodos artefaktus skolino net devynios atminties institucijos, privatūs muziejai „Mo“, „Tartle“, galerija „The Room“, privatūs kolekcininkai, per tris dešimtis menininkų ar jų šeimų. Nacionalinė dailės galerija Vilniuje netgi sutiko paskolinti savo nuolatinės ekspozicijos pažibą – „Baltąją obelį“.

Samuolis aktyviai kūrė apie septynerius metus, jis mirė jaunas, darbų yra išlikę nedaug. Tačiau jo kūryba padarė neįtikėtinai didelę įtaką kelioms menininkų kartoms ir vis tebėra menininkų inspiracijos šaltinis. „Todėl, – sako generalinė direktorė Daina Kamarauskienė, – itin džiaugiamės galėdami pristatyti ryškiausius Samuolio kūrinius vienoje parodoje ir parodyti šiuolaikinių menininkų kūrybą, kurią įkvėpė ikoninis Samuolio paveikslas „Geltona moteris“. Šiai egzotiško grožio moteriai, kuri tapo visiems gerai pažįstamo portreto modeliu, skirta parodos dalis, kurioje bus atsakyta į klausimus: kas ji, kaip susiklostė jos gyvenimas, kokia neįtikėtinai įdomia veikla ji užsiėmė. Į klausimus padės atsakyti ne tik fotodokumentika, bet ir jos asmeniniai daiktai bei kūriniai. O greta – visa plejada šiuolaikinių menininkų kūrinių, kuriuos įkvėpė optimistinė geltona spalva, moters įvaizdis ar raudona gėlė. Daugeliui parodos autorių Samuolis yra tapęs beveik mitine figūra, tapytojų „dievu“ ir jų kūrybos kamertonu. 42 menininkai pristato tiesiogines sąsajas arba tolimesnes šio paveikslo parafrazes. Atskiroje erdvėje eksponuojama Audriaus Novicko instaliacija „Moteris, padalinta pusiau“ (2015 / 2024).

Ruošiantis parodai buvo atlikta daug tyrimų, ieškant paveikslų sukūrimo ar gyvenimo istorijų, tačiau parodos partnerių P. Gudyno restauravimo centro specialistų dėka atlikti net 7 kūrinių fizikiniai ir cheminiai tyrimai. Kas buvo atrasta ištyrus juos rentgenogramomis, taip pat bus atskleista žiūrovui.

Didelė parodos edukacinė erdvė leis ir pailsėti, ir kurti, ir įsijausti į Samuolio kūrybą, o kiekvienas norintis tapti Samuolio „modeliu“ galės papozuoti įrengtoje portreto atmosferą perteikiančioje aplinkoje ir tapti piešinio, tapybos darbo ar fotografijos įkvėpimu.

Parodos kuratorės: Genovaitė Bartulienė, Inesa Kuliavaitė-Čepaitienė
Parodos architektai: Rasa Butiškytė, Saulius Valius
Parodos dizainerė: Julija Tolvaišytė-Leonavičienė

Parodos organizatorius: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Pagrindinis partneris: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Partneriai ir draugai: Prano Gudyno restauravimo centras; VDA muziejus; MO muziejus; Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“; Jonavos kultūros centro Krašto muziejus; Zarasų krašto muziejus; Maironio lietuvių literatūros muziejus; Lietuvos literatūros ir meno archyvas; Kauno regioninis valstybės archyvas; Galerija AIDAS; The Room Art Gallery; privatūs asmenys / kolekcininkai: Gintaras Balčiūnas, dr. Jaunius Gumbis, Andrius Jankauskas, Jonas Venckūnas ir kt.

Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba; Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

PARODĄ LYDINTYS RENGINIAI

Kovo 1 d. 16.30 val.  Ekskursija su parodos kuratorėmis

Kovo 14 d. 17.00 val. Tomas Ručys /Prano Gudyno restauravimo centras/. Paskaita „Antano Samuolio (1899–1942) paveikslų fizikiniai tyrimai ir netikėti atradimai“

Kovo 28 d. 16.30 val. Viktoras Liutkus. Paskaita-ekskursija „Raktažodis – Geltona moteris“.

Balandžio 5 d. 16.30 val. Susitikimas su instaliacijos „Moteris, padalinta pusiau“ kūrėju Audriumi Novicku.

Balandžio 18 d. 17.00 val. Arvydas Šaltenis. Paskaita-ekskursija parodoje „Geltona moteris. Antano Samuolio (1899–1942) retrospektyva ir inspiracijos“

Gegužės 2 d. Sigita Maslauskaitė. Paskaita-ekskursija parodoje „Geltona moteris. Antano Samuolio (1899–1942) retrospektyva ir inspiracijos“

Gegužės 16 d. 16.30 val. Danutė Marcinkevičienė /Knygos ir straipsnių apie Stasę Samulevičienę autorė/ „Atsiminimai apie tautodailininkę Stasę Samulevičienę“

Rugsėjo 5 d. 17.00 val. Ekskursija su parodos kuratorėmis

Edukacinė programa

Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.

Paroda veiks: 2024 02 15 – 09 08
Paroda prieinama asmenims, turintiems fizinę negalią.