nemokamai
Gegužės 17 d., kaip ir kasmet, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus jungiasi prie tarptautinės Muziejų nakties iniciatyvos.
Vieną kartą per metus muziejai lankytojus pasitinka su iki vidurnakčio vykstančiais nemokamais renginiais: koncertais, parodomis, ekskursijomis, edukaciniais užsiėmimais ir žaidimais.
RENGINIŲ PROGRAMA
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
V. Putvinskio g. 55, Kaunas
Muziejus dirba 17–24 val. Lankytojai įleidžiami iki 23.30 val.
Muziejų nakties metu veiks tik nuolatinės ekspozicijos.
Prieinama asmenims, turintiems judėjimo negalią.
Renginiai nemokami.
17–20 val. Edukacinė veikla „Žinutė kalne”. Kviečiame leistis į kelionę laiku – aplankykite „Archaikos“ ekspoziciją ir susipažinkite su praėjusio šimtmečio buities, ritualų bei kasdienybės daiktais. Užsiėmimo metu kiekvienas galės sukurti unikalų kalno formos atvirlaiškį, išrašytą senoviniais žodžiais ir posakiais. Tai – ypatinga žinutė artimajam ar prasmingas linkėjimas sau.
17–20 val. Edukacinė veikla „Pratęsk Čiurlionio eskizus”. Mes – Čiurlionio kūrybos ir paveldo puoselėtojai ir tęsėjai. Šios dirbtuvės – proga tapti ir jo kūrybos bendrakeleiviu. Čia galėsite pabandyti užbaigti tai, ko nepabaigė mūsų tapybos genijus, – savo ranka pratęsti jo eskizus, leisdami jiems atgimti naujai
17, 18, 19 val. Nuotykių žaidimas „Sukurk stipriausią valstybę!“ Ar turi, ko reikia, kad sukurtum galingiausią senovės valstybę? Suburk savo komandą ir leiskitės į istorinį nuotykį „Senosios Lietuvos dailės“ ekspozicijoje, kur kiekvienas eksponatas slepia užuominą, o kiekvienas atsakymas – žingsnis link pergalės! 4 komandos, iki 5 žaidėjų – vaikų, suaugusiųjų ar mišrios, susikaus pasitelkdamos savo žinias, sumanumą ir akylumą. Atsakinėkite į klausimus, ieškokite paslapčių tarp šimtmečių senumo artefaktų ir parodykite, kuri komanda verta valdyti stipriausią valstybę! Nugalėtojų laukia prizas ir šlovė! Registracija būtina – vietų skaičius ribotas. Registracijos nuoroda: https://limiter.addonforge.com/limiter?formId=1FAIpQLSecqCAtmY6HHRM2zApJ0SJ0tImsOYWc8Z7KYTDji2EjOsdvqg
21.30 ir 23 val. Premjera! Kompozitorius Lukas Butkus ir VšĮ „Vokalinio meno tinklas“ pristato naują kompoziciją, įkvėptą parodos „Nuo gintarų iki žvaigždžių: M. K. Čiurlionis, amžininkai ir bendraminčiai“. Gilindamasis į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir jo amžininkų vizualiojo meno kūrinius, kompozitorius interpretuoja jų estetiką, simboliką ir emocinį krūvį, perkurdamas šias patirtis muzikos garsais. Analizuodamas paveiksluose slypinčias temas, pavyzdžiui, jūros gelmes ir kosmoso platybes, jis sukuria naują, šią parodą atliepiantį 20 minučių trukmės kūrinį balsui ir instrumentui. Atlikėjai: Rokas Jurkus (gitara) ir Salomėja Petronytė (sopranas).
Kauno paveikslų galerija
K. Donelaičio g. 16, Kaunas
Muziejus dirba 17–24 val. Lankytojai įleidžiami iki 23.30 val.
Renginiai nemokami.
Muziejų naktį kviečiame sugrįžti į vaikystės pasaulį – ten, kur tarp sudėtingo laikmečio šešėlių vis dar slypi šviesūs prisiminimai apie kavinę „Pasaka“, žaidimų aikšteles, mylimus žaislus ir limonado burbuliukus stiklinėse taurėse...
17 ir 19 val. apžvalginiai turai parodoje „Pasaka“. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“. Ekskursijų metu kartu su gidu leisitės į istorijų kupiną kelionę: sužinosite, kaip gimė ši paroda, kokia buvo legendinė Kauno kavinė „Pasaka“, kaip atrodė vaikų kasdienybė sovietmečiu ir kokios mažos detalės kūrė didelį vaikystės pasaulį.
17 val. kūrybinės dirbtuvės „Pasiūk žaismingą būtybę “. Kviečiame siūti ir pagaminti mažą padarėlį, kuris galės apsigyventi jūsų namuose. Dirbtuves ves dizainerė Natalija Andriuščenko-Jurevičienė, viena iš parodoje „Pasaka“. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“ eksponuojamo Begemoto kūrėjų.
Dirbtuvės vyks trečiame Paveikslų galerijos aukšte (prie Begemoto). Vietų skaičius ribotas, reikalinga išankstinė registracija: el. p. vaiva.mikelionyte@ciurlionis.lt; tel. +370 675 36764
18–19 val. edukacinė veikla „Vitražo kūryba“. Ar kada nors svajojai pats sukurti stebuklingą vitražą? Dabar turi puikią progą tai išbandyti! Spalvingi kavinės „Pasaka“ vitražai jau seniai žavi ne vieną kauniečių kartą – o dabar kviečiame ir tave įžengti į šio meno pasaulį. Kursime ne iš stiklo, o iš daiktų, kuriuos galima rasti namuose. Sužinosi, kas yra vitražas, susipažinsi su jų kūrėja Filomena ir savo rankomis sukursi tikrą meno pasaką.
18–19 val. edukacinė veikla „Pasakų šalyje“. Kviečiame leistis į magišką nuotykį po paslaptingą pasakų pasaulį, kurio metu žaisite senuosius žaidimus ir klausysitės stebuklingų istorijų. Visi pasakų mylėtojai kviečiami į spalvingiausią Kauno kavinę, kurioje kadaise skambėjo legendos apie Sigutę, nykštukus, vilką, mešką ir dar daug kitų veikėjų. Išgirsite pasaką apie žaisliukų kelionę į Tandadriką, susipažinsite su Danuko Dunduliuko išdaigomis ir net papulsite į grybų karą! Po pasakų lauks kūrybinė veikla: gaminsite knygų skirtukus, kad kiekviena jūsų skaitymo kelionė būtų dar ypatingesnė.
20 val. Kauno paveikslų galerijos paviljone „Galerija be sienų“ vyks susitikimas ir slaptas pokalbis apie „sekretus“ su instaliacijos „AUGALAI, SKEVELDROS IR ŠNIBŽDĖJIMAI” menininke Julija Pociūte. Kūrinį įkvėpė kadaise populiarus vaikų žaidimas „sekretai“. Miniatiūrinės kompozicijos, sudėliotos iš augalų, popierėlių ir kitų smulkių objektų, būdavo uždengiamos stiklo šuke, užberiamos žeme, o jų slapta vieta žinoma tik geriausiam draugui. Julijos Pociūtės instaliacija kviečia patirti daugiasluoksnę paslaptį, kurioje persidengia atmintis, gamta ir žmogiškieji ryšiai.
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus / Velnių muziejus
V. Putvinskio g. 64, Kaunas
Velnių ekspozicija dirba 17–24 val. Lankytojai įleidžiami iki 23.30 val.
Memorialinė A. Žmuidzinavičiaus ekspozicija dirba 17.00–20.00 val.
Renginiai nemokami.
17–19 val. Edukacinė programa „Paslaptingas sodas“. Kviečiame pasinerti į kūrybos ir vaizduotės kupiną kelionę ypatingoje vietoje – Antano ir Marijos Žmuidzinavičių sode. Čia kiekvienas dalyvis galės sukurti savo svajonių sodą – tylų prieglobstį, asmeninę oazę, kurioje galima pabėgti nuo kasdienybės šurmulio. Pasitelkę įvairias menines priemones, galėsite įgyvendinti savo fantazijas: nuo žaismingų architektūrinių idėjų iki laisvų, spalvingų akvarelinių improvizacijų.
17–19 val. Kūrybinės dirbtuvės „Vija pinavija, žydi kaip lelija“. Rūtos, lelijos, pinavijos – ne tik minimos lietuvių liaudies dainose, bet ir įkvepia kūrybai. Dirbtuvių metu galėsite susikurti savo nevystantį gėlės žiedą. Užduočiai įgyvendinti reiks ne tik miklių pirštukų, bet ir meninės fantazijos. Nustebsite, ką galima sukurti iš šenilo vielos strypelių, o rezultatas tikrai džiugins ne vienerius metus!
17–19 val. Žmuidzinavičių sode veiks improvizuota plenero erdvė, todėl kviečiame su savimi atsinešti pledukus, norimas tapymo priemones ir gerą nuotaiką. Atokvėpiui nuo kūrybinio proceso muziejuje galėsite įsigyti kvapnios ir labai skanios kavos!
Jei užklups lietus, edukacinės programos ir kūrybinės dirbtuvės vyks muziejaus viduje.
22–24 val. visuose muziejaus aukštuose išsidėsčiusioje instaliacijoje „Naktis pagauna...“ žiūrovai pateks į chtoniškąjį pasaulį, pajus požemių chaosą ir karštį bei pamažu spalvų ir garsų patyriminėje kelionėje kils link dangiškojo aukščio, kur lauks susitikimas ne su velniais, o su angelais! Pasiruoškite transformacijai!
Istorinė LR Prezidentūra
Vilniaus g. 33, Kaunas
Muziejus dirba 17–22 val.
Prieinama asmenims, turintiems judėjimo negalią.
Renginiai nemokami.
17–22 val. Muziejų nakties žaidimas „NEABEJINGOS: pasisemk įkvėpimo iš Kauno moterų!“ Šių metų muziejaus renginio tikslas – „atmoterinti“ Kauną! Skamba keistai? Muziejus ragina susimąstyti, kiek mieste matome atminimo ženklų, kurie skirti nusipelniusioms moterims. Žaidimo „NEABEJINGOS: pasisemk įkvėpimo iš Kauno moterų!“ maršrutas ves į vietas, kuriose bus kalbama apie tarpukario Kauno moterų pasiekimus. Ir daugumoje tų vietų nėra jokių moterų veiklą įprasminančių atminimo ženklų!
Muziejus kviečia burti komandas nuo 1 iki 5 narių, registruotis (info@istorineprezidentura.lt parašant komandos pavadinimą ir narių skaičių, galite tą padaryti ir žinute muziejaus Facebook paskyroje) ir, atėjus renginio dienai, pasimėgauti žaidimu. Organizatoriai žada: pažinsite miesto erdves iš naujo – net 12 svarbių vietų mieste atvers jums naujus savo istorijos sluoksnius; sveikai pajudėsite – nueisite apie 10 000 žingsnių – rekomenduojamą dienos normą; sveikai pasuksite galvą – teks iššifruoti žaidime paslėptas vietas, jas surasti ir ten atlikti savanorių pateiktas užduotis; pažinsite tarpukario moterų stiprybę ir pasisemsite įkvėpimo – gal ir jums kils noras pasinerti į kokią nors savanorišką veiklą; ir, žinoma, pažinimo ir judėjimo džiaugsmą praturtins mažos atminimo dovanėlės!
Žaidimo atspirties taškas – Istorinės Prezidentūros sodelyje nuo gegužės 17 d. eksponuojama lauko paroda „Neabejingos“, kurioje pasakojama apie tarpukario moteris, skyrusias savo laiką visuomenės augimui bei socialinių, švietimo ir kitų problemų sprendimui.
Galaunių namai-muziejus
Vydūno al. 2, Kaunas
Muziejus dirba 17–22 val. Lankytojai įleidžiami iki 21.30 val.
Renginiai nemokami.
Muziejų nakties metu Galaunių namai-muziejus kviečia pasinerti į knygų ir skaitymo pasaulį.
17–19 val. knygrišybos kūrybinės dirbtuvės su grafike ir iliustratore Rūta Cyrolyte. Dirbtuvių metu sužinosite apie knygų rišimo būdus, popieriaus ypatybes, kaip popieriaus krūvelė tampa knyga parduotuvės lentynoje, išbandysite savo ranką kaip knygrišiai ir po dirbtuvių turėsite savo pagamintą minkštų viršelių, koptų būdu įrištą knygelę.
19 val. ir 20 val. pianistė ir vokalistė Roberta Daugėlaitė ir aktorė Edita Niciūtė kviečia lankytojus į pirmojo aukšto saloną, kuriame vyks poezijos ir eksperimentinės muzikos improvizacijų sesija „Tarp dulkės ir žvaigždės“. Renginyje skambės lietuvių poeto Skaidriaus Kandratavičiaus bei Indijos poeto ir mąstytojo Rabindranato Tagorės tekstai. Nors šie kūriniai kyla iš skirtingų kultūrinių pasaulių, jų poeziją sieja saviti kalbiniai ritmai, pasaulėjauta ir estetinės pajautos. Abu poetus jungia jautrus santykis su būtimi ir žmogaus vidiniu pasauliu. Tai – kelionė nuo kasdienybės dulkės iki žvaigždžių šviesos. Improvizacijų sesijos metu žodis ir garsas susilies į gyvą akimirkos patyrimą, kviečiantį įsiklausyti į tai, kas slypi tarp eilučių ir tylos.
21 val. ekskursija VDA KF meninių knygų parodoje „Pirmas leidimas“ (II aukštas).
J. Zikaro namai-muziejus
J. Zikaro g. 3, Kaunas
Muziejus dirba 17–22 val. Lankytojai įleidžiami iki 21.30 val.
Renginiai nemokami.
Kviečiame lankytojus susipažinti su skulptoriaus Juozo Zikaro gyvenimu trijų skirtingų ekskursijų metu.
17 val. Ekskursija „Juozo Zikaro vaikystė“. Ekskursijos metu nusikelsime į Paliukų kaimą – vietą, kur 1881 m. gimė garsus lietuvių skulptorius Juozas Zikaras. Sužinosite apie jo šeimą, mamos pasakytus žodžius, kurie įstrigo visam gyvenimui, bei apie tėtės dovaną, nulėmusią gyvenimo kelio pasirinkimą
18.30 val. Ekskursija „Juozo Zikaro ir Anelės Tūbelytės pažintis, santuoka, gyvenimas šeimoje“. Šios ekskursijos metu pasinersime į vienos iškiliausių tarpukario Lietuvos šeimų gyvenimo istoriją – Juozo Zikaro ir Anelės Tūbelytės pažintį, meilę ir bendrą kelią. Sužinosite, kas įkvėpė J. Zikarą diplominiam darbui, už kurį gavo Sankt Peterburgo imperatoriškosios dailės akademijos sidabro apdovanojimą. Išgirsite, kas šioje šeimoje buvo tikras tėvas o, kas – mama ir kaip sekėsi Zikarų šeimai grįžus į Lietuvą.
20 val. Ekskursija „Aš tegaliu kurti meną, o jums meno nereikės...“ Juozo Zikaro paskutinieji gyvenimo metai. Šios ekskursijos metu prisiliesime prie tragiškos Juozo Zikaro gyvenimo pabaigos. Išgirsite apie dramatiškus Zikaro šeimos išgyvenimus 1917, 1940 ir 1944 metais.
M. K. Čiurlionio namai-muziejus
M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai
Muziejus dirba 16–22 val. Lankytojai įleidžiami iki 21.30 val.
Renginiai nemokami.
16 val. Kazio Kęstučio Šiaulyčio akvarelių parodos „Už laiko ribų“ pristatymas. Dailininko K. K. Šiaulyčio akvarelių paroda skiriama M. K. Čiurlioniui. Kūriniuose vaizduojami gerai M. K. Čiurlionio pažinoti Dainavos peizažai – Nemunas, Ratnyčia bei Vilniaus, Plungės, Rietavo, Palangos, Varšuvos kraštovaizdžių motyvai – yra tarsi M. K. Čiurlionio gyvenimo kelionių prisiminimas.
17 val. Lauko parodos „Čiurlionių šeimos paletė“ pristatymas. Istorinėje Čiurlionių sodyboje lauko paroda kviečia susipažinti su gausia Čiurlionių šeima – žymiausio Lietuvos kompozitoriaus ir dailininko tėvais, broliais ir sesėmis. M. K. Čiurlionis darė didžiulę įtaką visiems šeimos nariams, įkvėpė ir žavėjo savo talentu bei asmeninėmis savybėmis, buvo autoritetas ir pavyzdys. Su kiekvienu turėjo savitą ryšį, pomėgius ir veiklas.
17.30 val. Edukacinis užsiėmimas „Čiurlionių šeimos žaidimai“. Kviečiame pamatyti M. K. Čiurlionį kitaip – ne kaip genijų, o kaip paprastą vaiką. Augdamas tarp jaunesnių brolių ir seserų, turėdamas užsiimti jų lavinimu, M. K. Čiurlionis dažnai su namiškiais žaisdavo įvairiausius žaidimus. Europos muziejų nakties pavakarę Čiurlionių sodyboje kviesime žaisti senuosius žaidimus, atkurtus pagal Čiurlionių šeimos atsiminimus, laiškus. Jūsų laukia lauko ir namų žaidimai, kuriuos kadaise šiuose namuose žaidė gausi Čiurlionių šeima.
19 val. Ignazo Schicko (Vokietija) eksperimentinis garso performansas patefonams „Abstract Plunderphonics”. Ignazas Schickas – Berlyne gyvenantis vokiečių garso menininkas, kompozitorius, vizualiųjų menų kūrėjas ir atlikėjas. Jo instrumentinis arsenalas itin platus: patefonai, gyvoji elektronika, saksofonai ir fleitos. Ignazo Schicko solo pasirodymuose patefonais pasitelkiamas platus vinilinių plokštelių spektras. Tai – daugelį metų kaupta kolekcija, kurios garsynas laviruoja nuo šiuolaikinės, elektroninės, elektroakustinės muzikos, solinės instrumentinės improvizacijos iki grynojo triukšmo ar test-tone įrašų. Muzikinė kolekcija nuolat kinta, atkeliaujant naujoms plokštelėms bei iškeliaujant senoms, jau sugadintoms.
V. K. Jonyno galerija
Turistų g. 9, Druskininkai
Muziejus dirba 16–22 val. Lankytojai įleidžiami iki 21.30 val.
Renginiai nemokami.
16.30 val. Menininkės Alisos Rūtos Stravinskaitės dirbtuvės „Erdvė ir tapatybė: grafiniai šešėlių teatro eksperimentai I“. Dirbtuvėse mažieji dalyviai turės unikalią galimybę susipažinti su monotipijos, linoraižinio ir šešėlių teatro technikomis. Kurdami meninius kūrinius, įkvėptus Dzūkijos grybavimo tradicijų ir regioninio identiteto, kurs grafikos kūrinius – moduliuojamas šešėlių teatro lėles.
Trukmė 1.20 val.
Užsiėmimas skirtas 6–11 metų vaikams.
Būtina išankstinė registracija el. p. jonynogalerija@gmail.com
18 val. Edukacinis užsiėmimas „Pašto ženklai“. Edukacinio užsiėmimo dalyviai susipažins V. K. Jonyno galerijoje eksponuojamais pašto ženklais. Semdamiesi įkvėpimo iš V. K. Jonyno kūrinių susikurs savo asmeninį pašto ženklą.
Trukmė 1 val.
19.30 val. Menininkės Alisos Rūtos Stravinskaitės dirbtuvės „Erdvė ir tapatybė: grafiniai šešėlių teatro eksperimentai II“. Kviečiame į kūrybines dirbtuves, kuriose susijungs menas, tapatybė ir kultūrinis paveldas. Dalyviai, pasitelkę monotipijos, linoraižinio ir šešėlių teatro technikas, perteiks regiono kultūrinį paveldą, savo tapatumą bei atskleis kūrybiškumą.
Trukmė 1.20 val.
Užsiėmimas skirtas 12–18 m., metų vaikams ir suaugusiesiems.
Būtina išankstinė registracija el. p. jonynogalerija@gmail.com
21 val. Solo projekto „Eiedma“ (Meda Kaunaitė) (Belgija/Lietuva) koncertas „Pick a Card“. „Eiedma“ – alternatyviosios grupės „Crucial Features“ vokalistės Medos Kaunaitės solo projektas. Jis, užsimezgęs pogrindžio scenoje, dabar žaidžia su pop muzikos elementais. „Eiedma“ muzikoje jungiasi gitarų, sintezatorių, pučiamųjų instrumentų garsai ir nuolat besikeičiančios ritminės figūros. Įkvėpimo šaltinių spektras platus: nuo sunkesnės pogrindinės muzikos iki hyperpop žanro. „Eiedmos“ sceninė persona – kreiva, laisva, ekscentriška, nebijanti apibrėžti savo garsinę erdvę.
Renginiai yra Europos muziejų nakties programos dalis. Europos muziejų nakties organizatoriai – ICOM Lietuva ir Lietuvos muziejų asociacija.
Renginiai vieši, bus filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginiuose sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.