ARNO FUNK[CIONALIZMAS] (1898–1957)

A. ir P. Galaunių namai-muziejus
A. ir P. Galaunių namai-muziejus

Arnas Funkas (Arno Funk) – vienas įdomiausių ir paslaptingiausių tarpukario Kauno architektų. Apie jo gyvenimą išliko mažai žinių, tačiau jo suprojektuoti pastatai pasakoja istorijas apie to meto Lietuvą, Kauną, jo vyksmą, gyventojus ir kasdienybę. Arno Funko architektūrai būdingas unikalus elegancijos ir funkcionalumo derinys. Jo projektuoti namai pasižymi geromis manieromis, patikimais fasadais, išpuoselėtais interjerais ir detalėmis. Pramoniniams pastatams jis suteikė elegancijos, o visuomeniniams objektams – orumo.

Paroda, skirta architekto kūrybai, eksponuojama jo 1932 metais projektuotame Adelės ir Pauliaus Galaunių name. Parodą sudaro keturios erdvės: Galaunių namas, interjero salonas, gyvenamųjų namų salė ir visuomeninių pastatų kabinetas. Per nuotraukas, archyvinę medžiagą, detales, projektus, užsakovų asmenybes ir išlikusią negausią biografinę medžiagą atskleidžiamas unikalus Arno Funko dėmesys kasdienės aplinkos grožiui ir funkcionalumui.

Arnas Funkas 1920–1924 m. studijavo architektūrą Berlyno aukštojoje technikos mokykloje ir grįžęs į Kauną tapo funkcionalizmo pradininku. Iki 1933 m. su prof. Mykolu Songaila dirbo Lietuvos banko architektu ir užsiėmė privačia praktika. 1934 m. gavo VDU statybų inžinieriaus diplomą, projektavo modernius gyvenamuosius namus ir visuomeninius pastatus visoje Lietuvoje. 1944 m. vasarą su žmona Valerija Grinkevičiūte pasitraukė į Vokietiją, įsikūrė Pinneberge prie Hamburgo, kur ir mirė 1957 metais.

Parodos kuratorė – dr. Marija Drėmaitė (Vilniaus universitetas)
Architektė ir dizainerė – Vika Pranaitytė (O-D-A . architecture studio)
Fotografas – Lukas Mykolaitis
Maketas – Jomantas Padgurskas
Projekto vadovė – Lina Pranaitytė

Partneriai:
Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Kauno regioninis valstybės archyvas
MB „Stop juosta“
Restauratorius, kolekcininkas Dainius Lanauskas
Kauno apskrities viešoji biblioteka
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius
AB „ROQUETTE AMILINA“

Informaciniai partneriai:
VšĮ „7 Kauno dienos“
BĮ „Kauno menininkų namai“
„Kaunas pilnas kultūros“
VšĮ „Kaunas IN“
Lietuvos architektų sąjunga
Lietuvos architektų sąjunga, Kauno skyrius

Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba
VšĮ „Kaunas 2022“
Vokietijos-Baltijos kultūrinių ryšių fondas „Boeckler – Mare Balticum Stiftung“

Paroda veiks: 2021 07 01 – 2022 12 31