LAIMUTĖS FEDOSEJEVOS KARPINIŲ PARODA „MANO ČIURLIONIS“

M. K. Čiurlionio namai-muziejus
M. K. Čiurlionio namai-muziejus

L. Fedosejeva užaugo lietuviškoje šeimoje, tačiau kitoje tautinėje aplinkoje, o M. K. Čiurlionis menininkei buvo tarsi menamas tiltas į Lietuvą – pasakiškas, romantizuotas, kupinas šviesos. Dar besimokydama universitete ji įsigijo V. Čiurlionytės-Karužienės ir J. Grigienės parengtą M. K. Čiurlionio kūrinių albumą, pradėjo rinkti reprodukcijas. Menininkė atskleidžia, kad dar ir šiandien tas albumas visada po ranka, kad tai – ir įkvėpimas, ir atodūsis.

L. Fedosejeva saviraišką atrado liaudies mene, tautodailėje, o tai ir privedė prie konkrečios saviraiškos formos – karpinių. Tautodailininkei tai buvo netipiškas žingsnis nuo tradicinių karpinių formų pereiti prie kažko naujo – M. K. Čiurlionio.

Menininkė atskleidžia: „Kai įgarsinau idėją pirmą kartą, susilaukiau ne šiaip nesupratimo, o net neigimo. Bet padariau karpinį pagal M. K. Čiurlionio „Pasaka. Karalaitės kelionė II“, pristačiau jį parodoje Vilniuje. Darbas neliko nepastebėtas, o ir paklausė, kada dar...“. Tuomet 2005 m. paroda „Mano Čiurlionis“ jau buvo parengta. Dr. Vytenis Rimkus rašė: „Kai įsisavinama ir suvaldoma medžiaga ir jos apdorojimo priemonės, galima tada eiti ir nepramintais keliais. Kaip tik tokiu laikytinas itin įdomus ciklas „Mano Čiurlionis“. Toks uždavinys galimas tik karpytojui, gerai jaučiančiam ir M. K. Čiurlionio kūrybos esmę, ir karpymo technikos specifiką <...> Šio ciklo darbuose M. K. Čiurlionis ne kopijuojamas, o einama savitos interpretacijos keliu, ieškant grafiškos, „linijinės“ M. K. Čiurlionio tapybos raiškos.“

Laimutė Fedosejeva (Benešiūnaitė) – tautodailininkė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė, meno kūrėja ir LR kultūros ministerijos laureatė (2011m.). Gimė Karaliaučiuje, baigė Šiaulių universitetą, vėliau studijavo Vilniaus universitete. Šiuo metu dirba Vilniaus kolegijos Verslo vadybos fakulteto Reklamos ir komunikacijos katedros lektore. Menininkė dalyvavo pusšimtyje kūrybinių projektų Lietuvoje, Airijoje, Austrijoje, Baltarusijoje, Estijoje, Izraelyje, Japonijoje, JAV, Lenkijoje, Rusijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, o šioji paroda L. Fedosejevai jau 45-oji personalinė.

Paroda veiks: 2023 01 06 – 2023 03 22