Po mįslingu akronimu GIRIA slepiasi penki žymūs lietuvių menininkai: Gustas Jagminas, Ina Budrytė, Romanas Averincevas, Irena Mika ir Algirdas Judickas.
Menininkų grupė neatsitiktinai pasirinko parodą pristatyti A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje. Vieni iš jų savo darbus dedikuoja operos solistei ir pedagogei Adelei Galaunienei ir Vasario 16-osios minėjimui, kiti remiasi profesionalios muziejininkystės pradininko, dailėtyrininko, pedagogo, grafiko ir kolekcininko Pauliaus Galaunės asmenybe ir jo kultūriniu palikimu, atkreipia dėmesį į žmogaus ir gamtos, žmogaus ir visuomenės santykius.
Menininkai susibūrė tapytojos Inos Budrytės iniciatyva, tarsi atgaivindami seniai primirštą tradiciją – vienytis į tam tikras grupes. Neįsipareigoję taisyklėms ar manifestams dailininkai grupinėje parodoje „Giria“ atranda bendruomenišką santykį, analizuoja, ką reiškia kurti ir būti drauge su kitais, ir išlieka ištikimi savo pasaulėjautoms.
Tapytojui Gustui Jagminui GIRIA – tai puikus akstinas drauge kurti, savotiškas veržlumas ieškoti naujų kūrybos kelių. „GIRIA sutelkia (pa)būti kūryboje kartu. Tai ir šiokių tokių bendraminčių sambūris. Dabar mes lyg medžiai girioje, kažkuo panašūs, bet ir labai skirtingi. Pavadinimas GIRIA susideda iš parodos dalyvių pirmųjų vardo raidžių. Gali būti ir GIRA kaip koks kūrybos raugas. Pavadinimas kinta, priklausomai nuo to, kas dalyvauja. O kažkada buvo GISA“, – apie buvimą menininkų grupėje GIRIA kalba tapytojas Gustas Jagminas.
Kasdienybę savo darbuose (už)fiksuojanti tapytoja Ina Budrytė dalyvavimą grupinėje parodoje susieja su savo transcendentiniu panirimu į vaizduotės girią. „Gyvenu šalia miško. Girios medžiai artimiausi mano kaimynai. Kūryboje klajoju po vaizduotės girią ir laukymes, ten randu ieškomus peizažus, netikėtai užkluptus personažus ir vaizdus savo paveikslams“, – mintimis dalijasi tapytoja.
Tapytojas Romanas Averincevas, dalyvaudamas grupinėje parodoje „Giria“, išsikėlė sau svarbų ir aktualų kūrybos uždavinį. „Dalyvauti parodoje „Giria“, visų pirma, man yra didelis iššūkis, taip pat, be abejo, ir sunkus uždavinys. Nesinori nuvilti rimtos komandos. Na, savaime suprantama, tai yra ir pati svarbiausia mano gyvenimo dalis, ir džiaugsmas, ir malonumas, ir dar viena galimybė saviraiškai“, – prisipažįsta tapytojas Romanas Averincevas.
O tapytoja Irena Mika grupę GIRIA mato kaip stiprią kūrybinę bendriją. „GIRIA – tai kūrybinė bendrija, į kurią pakvietė tapytoja Ina Budrytė. Man labai įdomi ši dailininkė, todėl maloniai sutikau dalyvauti grupėje GIRIA. Manau, kad tai bus besikeičianti – tęstinė – bendrija, vienijanti stiprius menininkus ir pabrėžianti jų pasaulėjautas bei pasaulėžiūras, nes skirtingi menininkai kūrybiniame procese atranda bendrų vardiklių“, – apie menininkų grupę ir jos ateitį kalba tapytoja Irena Mika.
Menininkas Algirdas Judickas parodoje pristato medžio darbus ir tapybą. „Dalyvavimas grupėje GIRIA – tai didelis malonumas ir atsakomybė. Mūsų grupė man tiesiogiai asocijuojasi su žodžiu „giria“, su mįslingumu ir gamta, jos didybe ir spalvomis, įvairove ir ramybe. O mes grupėje esame kaip tie medžiai, randantys savo vietą girioje, bet nepamirštantys bendruomeniškumo“, – apie buvimą menininkų grupėje kalba Algirdas Judickas.
Apie autorius
Gustas Jagminas – tapytojas, pedagogas. Kurdamas abstrakciją jis remiasi gamta, vidine patirtimi ir yra puikus aplinkos stebėtojas. Kūryboje menininkas tarsi susitapatina su gamta, aplinka, kurioje žmogus ir daiktai tampa tik įvaizdžiais bendrai visumai sukurti.
Ina Budrytė yra viena iš tų retų menininkių, kuri puikiai žaidžia spalvų ir dydžių santykiais, laviruoja tarp realybės ir fikcijos, tarp prisiminimų ir dabarties. Jos darbuose itin išsiskiria abstrahuotos ir groteskiškos figūros ir iš pirmo žvilgsnio jausmingas koloritas.
Romanas Averincevas – ekspresionistinio primityvizmo, arba primityvistinio ekspresionizmo, tapytojas. Jo tapyba itin literatūriška, darbuose dažnai sutinkame ryškias tirštas spalvas, abstrakčius išsiliejančius kontūrus, kylančius iš prisiminimų ir asmeninių išgyvenimų. Romanas Averincevas nevengia ironijos ir sarkazmo, grotesko ir saviironijos.
Irena Mika – Kauno galerininkė, tapytoja ir pedagogė. Jos darbai išsiskiria savo stipriu kolorito ir gilios abstrakcijos pajautimu, formos ir turinio eksperimentais. Tapytojos kūryboje vyrauja pačios įvairiausios temos – bibliniai motyvai, portretai, peizažai, istorinė atmintis.
Algirdas Judickas – tapytojas ir medžio drožėjas. Jo kūrybą sudaro platus darbų ir jų atlikimo technikų spektras: tapyba, akvarelė, piešiniai, koliažai, skulptūros, kryžiai, koplyčios, stogastulpiai, koplytstulpiai. Jo rankose gimsta įstabūs medžio darbai, puošiantys ne vieną bažnyčią Lietuvoje, o tapyboje skleidžiasi gamtos grožis.
Meno kritikas Astijus Krauleidis-Vermontas
Parodos kuratorė Irena Mika
Grupės GIRIA iniciatorė Ina Budrytė
Paroda veikia: 2023 02 22 – 03 25