SALDŽIŲ SVAJONIŲ FONDAS

Kauno paveikslų galerija
Kauno paveikslų galerija

Vykstant karui Ukrainoje kuratorė Lesia Kulchynska pakvietė menininkus savo kūriniais atskleisti dabartinę neapibrėžtumo būseną. Paroda liepos 16 d. – spalio 16 d. buvo eksponuojama Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, išreikšdamas paramą Ukrainai perkėlė parodą iš Nidos meno kolonijos ir pritaikė prie Kauno paveikslų galerijos erdvių. Jos dalyviai Yana Bachynska, Dasha Chechushkova, Fattucchiere (Marta Margnetti & Giada Olivotto), Agnė Juodvalkytė, Borys Kashapov, Mila Kostiana, Natasha Kushnir, Zoya Laktionova, Marta Margnetti, Daniela Palimariu, Christian Raduta, Kseniia Shcherbakova, Anna Sorokovaya pristato videomeno, tapybos, tarpdisciplininio meno, keramikos, skulptūros ir kt. žanrų kūrinius. 

Šioje muziejaus erdvėje lengva pasiklysti svajonėse. Ar turėtume pasinaudoti šia galimybe? Būti saugiam iš pamatų drebinamame pasaulyje – privilegija ir, greičiausiai, laikina. Kaip ja tinkamai pasinaudoti? Būnant saugiai pasiklydusiems mums tenka galimybė patyrinėti nežinią ir prie jos prisitaikyti bei pasiruošti tikriesiems keblumams, tykantiems už šios svetingos erdvės ribų.

Visai netoli šios ramybės oazės vyksta karas. Karas – tai nestabilumo, nenuspėjamumo ir pavojų šaltinis. Karo metu apie ateitį galima tik spėlioti arba už ją melstis, bet ne ja pasikliauti. Planavimas, galimas „įprastame gyvenime“ su aiškia perspektyva, nežinios laikais tampa nebeaktualus.

Tarkim, kad esame įstrigę laikinumo būsenoje. Kad ir ką dabar patiriame, tai laikina. Namus palikę ir apsigyvenę kitur ten esame laikinai. Neaprėpiama parama, kurią gauname ir teikiame vieni kitiems, laikina. Kaip mums įsikurti šioje laikinoje erdvėje? Kaip įsirengti laikinus namus? Apie ką svajojame, neturėdami jokios numatomos ateities?

Kai tikrovė griūva, svajotojai gali staiga įžvelgti savo asmeninę ypatingą misiją. Nėra nuspręsta, su kokiu pasauliu susidursime pasibaigus šiam pereinamam laikotarpiui. Svajotojų svajonės galėtų būti šio pasaulio pagrindas. Pasikalbėkim su jais...

Parodos kuratorė: Lesia Kulchynska
Parodos architektas: Saulius Valius
Parodos dizaineriai: Mila Kostiana, Jonas Vaikšnoras
Speciali padėka: Egijai Inzule, Lukai Jefremovaitei, Dovilei Lapinskaitei, Daurai Polonskytei, Anton Shramkov

Paroda Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje pristatoma bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija (NAC)

Nuotrauka Andrej Vasilenko

Paroda veiks: 2022 12 22 – 2023 04 08