VIENO LAIŠKO ISTORIJA

Kauno paveikslų galerija
Kauno paveikslų galerija

„Vieno laiško istorija“ – paroda apie gerumą ir pagalbą. Ši istorija kviečia pažvelgti į vieno žmogaus galimybes ir suvokti, kiek galime padaryti ir kiek tai reikš ateityje. Parodoje pristatome puikų meno mecenatystės pavyzdį ir, pasitelkiant fluxus pašto meno idėją, skatiname kiekvieną lankytoją patikėti gerumo galia – parašyti ir išsiųsti bent vieną gerumo laišką.

1999 m. vasario 16 d. tuometinio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Osvaldo Daugelio iniciatyva Kauno paveikslų galerijoje atidarytas Jurgio Mačiūno fluxus kabinetas. Įrengus kabinetą sumanyta akcija kreiptis į Jurgio Mačiūno draugus ir bendražygius dėl pagalbos rengiant fluxus meno pašto akciją, skirtą J. Mačiūno kabinetui Kaune.

Jonui Mekui buvo išsiųstas prašymas pagelbėti ieškant menininkų adresų. Filmininkas į šį kreipimąsi atsakė ne tik pasidalydamas kontaktais, bet ir atsiųsdamas krūvą savo laiško kopijų su raginimu paremti J. Mačiūno kabinetą, kurias pasiūlė platinti kartu su muziejaus paruoštais atvirlaiškiais. Kartu su menininkų pagamintais atvirlaiškiais, parsiųstais atgal į muziejų, atkeliavo ir įvairiausių eksponatų fluxus kabinetui. Dovanas atsiuntė tokios garsenybės, kaip vienas įtakingiausių fluxus tyrėjas ir kuratorius Jonas Hendricksas, kompozitorius Philipas Corneris, menininkė, akademikė prof. Marianne Eigenheer (1945–2018) ir kiti.

Muziejaus bičiulis menininkas Saulius Valius, įkvėptas fluxus kolekcijos, į muziejų pakvietė japonų fluxus menininką Ay-O. 2001 m. jis Kauno paveikslų galerijoje įrengė ir dovanojo muziejui savo garsiąją instaliaciją „Juodoji skylė“. Taip pat S. Valiaus dėka 2002 m. Kaune viešėjo japonų menininkė Takako Saito. Sužavėta idėjos paremti Mačiūno kabinetą, ji taip pat įrengė ir padovanojo muziejui dvi instaliacijas – „You + Me Shop“ ir „Mano mano Theatre“. Galiausiai 2009 m. J. Mekas, to paties S. Valiaus pakviestas į jo organizuojamą parodą „Rain Meets Sun“, padovanojo muziejui savo garsųjį filmą „Destrukcijos kvartetas“.

Jono Meko pradėta tradicija remti „Čiurlionio muziejų ir Mačiūno miestą“ tęsiasi ir iki šios dienos. Muziejaus rėmėjų ir labdarių dėka mūsų kolekcijos pildosi ir šiandien.

J. Meko parodų metu Paveikslų galerijoje veiks tikras paštas! Įkvėpti J. Meko laiško galėsite pasigaminti atvirlaiškį, parašyti laišką ir nusipirkę galerijoje pašto ženklą įmesti į tikrą pašto dėžutę, laiškai bus išsiųsti adresatams. Svarbu, kad žinotumėte tikrą (ne elektroninį)  gavėjo adresą! 

Parodos kuratorė Eglė Komkaitė-Baltušnikienė
Parodos architektė Sigita Kundrotaitė
Parodos dizainerė Milda Kairaitienė

Meko šimtmečio parodų rėmėjas – Lietuvos kultūros ministerija.
Projekto partneris – Jono Meko vizualiųjų menų centras, Vilnius.
Projekto bičiuliai: Lietuvos paštas, Wallpen.lt.

Paroda veiks: 2022 12 22 – 2023 04 02