ARCHITEKTŪROS PASKAITŲ CIKLAS. AISTĖ DIČKALNYTĖ IR DAINIUS LANAUSKAS

A. ir P. Galaunių namai-muziejus
A. ir P. Galaunių namai-muziejus
Kaina:
nemokamai

Lapkričio 25 d., penktadienį, 16.30 val. kviečiame į trečiąjį architektūros paskaitų ciklo susitikimą su dr. Aiste Dičkalnyte ir Dainiumi Lanausku. Paskaitos tema – „XX a. tarpukario miestiečių baldų retrospektyva ir jų paveldas šiandieniniame kontekste“.

XX a. tarpukario miestiečių gyvenamojoje aplinkoje persipynė užsienio mados ir tradicijų tąsa. Tam didelę įtaką turėjo vieni svarbiausių interjero elementų – baldai. Juos žmonės paveldėdavo, pirkdavo dėvėtus, įsigydavo parduotuvėse, užsisakydavo pas gamintojus ar menininkus. Tarpukario Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, sparčiai vystėsi baldų rinka, galėjusi pasiūlyti modernių tarptautinių stilių sekinių, klasikinių baldų, praktiškojo Thonet ir jo kopijų ar savininkų patriotiškumą atspindinčių tautinio stiliaus pavyzdžių.

Dizaino istorikė dr. Aistė Dičkalnytė paskaitoje pristatys tarpukario dvidešimtmečio gyvenamųjų interjerų baldų retrospektyvą, daugiausia dėmesio skirdama stilistinei apžvalgai. Remiantis užsienio pavyzdžiais bus atskleidžiami modernizmo, art deco, tautinio stiliaus baldų dizaino raiškos ypatumai. Aptariami žinomų Lietuvos architektų ir menininkų Jono Prapuolenio, Jono Vainausko, Arno Funko, Gerardo Bagdonavičiaus miestiečiams sukurti baldai.

Meninių baldų kolekcininkas Dainius Lanauskas papasakos apie savo daugiau kaip 10 metų trunkančią kolekcionavimo patirtį, atradimus ir iššūkius. Pasidalins tarpukario baldų paieškų ir įsigijimo keliais, sėkmės istorijomis, pristatys savo privačią kolekciją.

Dr. Aistė Dičkalnytė – meno ir dizaino istorikė, 2018 m. apgynė humanitarinių mokslų srities daktaro disertaciją „Lietuvos tarpukario baldininkystė: autorinio ir pramoninio dizaino sąveika“. Yra paskelbusi mokslinių ir populiarių straipsnių, dalyvauja mokslinėse konferencijose, mokslo projektuose, dėsto Vilniaus dailės akademijos dizaino katedroje ir Kauno kolegijos menų akademijoje.

Dainius Lanauskas – Kauno art deco stiliaus ambasadorius, baldų kolekcininkas, paveldo restauratorius. Kauno įgulos Karininkų ramovėje bei Jono Lapėno name yra surengęs tarpukario baldų ir interjero parodas („Art deco Kaune 1919–1940. Namų jausmas“, 2015 m., ir „Art deco Kaunas. Nostalgija ir spindesys“, 2018 m.). Daugelio kitų tarpukario parodų ir restauravimo iniciatyvų autorius ir dalyvis.